• mobil +420 774 211 582

Kvalitní prevence pomůže ekonomice a zefektivní zdravotnictví, míní experti

Efektivní programy prevence by mohly mít kladné dopady na ekonomiku. Důležitá je ale i spolupráce s privátním sektorem a dobrá komunikace s lidmi. Na pondělní konferenci Zdravotnického deníku Ekonomika prevence to uvedl člen Národní ekonomické rady vlády Aleš Rod.
Číst více

Nový lék proti rakovině zvládne zlikvidovat všechny nádory v těle | cdr.cz

Rakovina je jednou z nejzávažnějších a nejrozšířenějších chorob současnosti. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) byla rakovina v roce 2020 druhou nejčastější příčinou úmrtí na světě; tehdy si vyžádala 9,6 milionu životů. Léčba rakoviny je často náročná, bolestivá a drahá. Navíc mnoho léků proti ní má nežádoucí vedlejší účinky, jako je poškození zdravých buněk, snížení imunity nebo vypadávání vlasů.
Číst více

Čeští vědci vyvinuli metodu, která by mohla odstranit nežádoucí účinky protinádorových léků | iROZHLAS

Nežádoucí účinky léků například na rakovinu by mohla odstranit nová metoda českých vědců. Odborníci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd přišli na to, jak dostat léčivo v těle člověka přímo k nádoru. Princip si ověřili na takzvaných fluorescenčních značkách, díky kterým je vidět pohyb léčiv v těle člověka.
Číst více

Nová chemická reakce pomůže vylepšit léčbu rakoviny, slibují čeští vědci - Novinky

Vylepšit léčbu rakoviny nebo potlačit vedlejší účinky léků pomůže podle vědců nová chemická reakce. Tzv. biokompatibilní reakci, která umožňuje upravovat molekuly tak, aby úspěšně našly zamýšlenou tkáň, vyvinul výzkumný tým z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR.
Číst více

EUC dostalo zdravotnictví do mobilu, má 100 tisíc uživatelů - CzechCrunch (cc.cz)

Lékař, lékárny i dokumenty. EUC dostalo zdravotnictví do mobilu, má 100 tisíc uživatelů Aplikace mojeEUC směřuje lidi mimo čekárny doktorů a odbaví, jen co se týče rozhovorů s lékaři, sedm z deseti konzultací čistě online. Ale nejen to.
Číst více

Podporujeme telemedicínu a digitalizaci | Pfizer Czech Republic

Dnes společnost Pfizer oznámila akvizici biotechnologické firmy Seagen. Společnost Seagen vnese do portfolia Pfizer excelentní ADC technologii (antibody-drug conjugate), díky které je možno dopravit rakovinu zabíjející lék přímo do nádorových buněk, zatímco ostatní zdravé tkáně jsou maximálně šetřeny. V budoucnu tak budeme moci pacientům přinášet onkologické léky ze skupiny konjugátů protilátek, které budou znamenat průlomovou technologii pro léčbu mnoha typů zhoubných nádorů. Akvizice firmy Seagen je dalším z kroků, jimiž společnost Pfizer potvrzuje svou pozici dlouhodobého lídra v oblasti onkologie.
Číst více

Zhoubný nádor v Česku ročně stihne 80 tisíc lidí. Stát nabízí pomoc

Přes 80 tisíc pacientů ročně si v Česku vyslechne diagnózu zhoubného nádoru. Anebo jinak. Každý třetí člověk v Česku onemocní rakovinou a každých 20 minut umírá jeden člověk na nádorové onemocnění. Mnohdy i zbytečně kvůli zanedbané prevenci.
Číst více

Jak porazit rakovinu svou imunitou? Nadějných léčiv je vícero, říká vědkyně

Jak se naše vlastní imunita může uplatnit v boji s rakovinou a jaké úspěchy slaví výzkumy léků na nádorová onemocnění? Podle imunoložky Jiřiny Bartůňkové se v posledních letech ukázalo hned několik nadějných cest.
Číst více

Můj boj s rakovinou: Agresivní nádor prsu jsem si našla den před 35. narozeninami, vypráví Hana Samsonova

Pozvání do talk show Miluše Bittnerové Na kafeečko tentokrát přijala pětatřicetiletá maminka Hana Samsonova, která trpí agresivní rakovinou prsu. Promluvila zde o tom, jak se s vážnou nemocí vypořádává, jak zhoubný nádor objevila den před narozeninami a naznačila také další průběh léčby, která nebude vůbec jednoduchá. Hančin příběh budete od nynějška moci podrobně sledovat, protože se jej s vámi rozhodla sdílet. Bez obalu a tak, jak ho život přináší.
Číst více

V Plzni chtějí pomocí mikrobů co nejdříve odhalit nádor slinivky břišní

Česká republika patří v Evropě mezi pět států s největším výskytem rakovinných nádorů slinivky břišní. Zvrátit tento neblahý výsledek hodlají vědci Biomedicínského centra Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni, kteří zkouší metodu, jak nádor dříve odhalit. Sledují mikroby v žaludku a střevě.
Číst více

Příznaky nejvážnějších druhů rakoviny lidé často přehlížejí. Je dobré je znát

Zhoubné nádory jsou u nás po srdečně cévních nemocech druhou nejčastější příčinou úmrtí. Jako o každé nemoci i o nich platí, že větší naději na vyléčení mají, když jsou chyceny a léčeny brzy, nejlépe v počátečním stádiu. Především u nejvíce smrtelných nádorů by lidé neměli přehlížet jejich příznaky a zachránit si život, dokud je čas.
Číst více

Ve Švýcarsku není preventivní mamograf samozřejmost. V Česku máme štěstí, říká onkoložka

Mamograf zachraňuje životy – díky screeningovému vyšetření se podaří odhalit vysoká procenta zhoubných nádorů prsou včas, čímž se zvyšuje šance na přežití. Toto vyšetření ale není samozřejmostí, a nejde jen o rozvojové země.
Číst více

Krevní test dokáže odhalit rakovinu, aniž by měl pacient jasné příznaky

Britská média informují o studii, která dokládá, že díky jednoduchému krevnímu testu lze odhalit několik typů nádoru dříve, než se u pacientů objeví první jasné příznaky. Mohl by zabránit asi desetině všech úmrtí na rakovinu.
Číst více

Výsledky jsou ohromující. Nasazení viru ničícího nádory vzbuzuje velkou naději

Jako slibná se po prvotních testech na pacientech ukázala být metoda léčby rakoviny za pomoci viru herpes simplex. U jednoho pacienta rakovina zmizela, ostatním se zmenšily nádory. Britská BBC na svých internetových stránkách píše, že lékem je oslabená forma viru způsobujícího opary modifikovaná k ničení nádorů. 
Číst více

V Evropě až milion případů neodhalené rakoviny

V důsledku pandemie koronaviru evropští lékaři neprovedli přibližně sto milionů screeningových vyšetření na rakovinu.
Číst více

Barva stolice ukazuje, jak na tom jste. Hraje i zásadní roli v diagnóze jednoho druhu rakoviny, říká MUDr. Kratochví

Rakovina tlustého střeva patří k nejčastějším formám karcinomů. Ve světě je dokonce hned na třetím místě po karcinomu plic a prsou. Ovšem dá se odhalit již v raném stadiu. Tedy v čase, kdy je ještě možné, že dojde k úplnému vyléčení. Je to dané tím, že v rámci kolorektálního karcinomu se tráví více a častěji než u normální sliznice trávicí roury. Jak je to s vyšetřením, kdy na něj jít a jak se vlastně tato nemoc projevuje, vysvětluje MUDr. Ivan Kratochvíl.
Číst více